Kur’an Halkaları Bölge Ziyaretlerine Dair...

İnsanlığın vahiyle inşasını kendisine misyon olarak belirlemiş Kur’an talebelerini ziyaret edip kardeşliğimizi pekiştirmek adına 20 Eylül sabahında 3 güzel adamla birlikte İstanbul’dan Karadeniz’e doğru yola çıktık.

Tarih : Mart 07, 2017
Sayı : Kasım-Aralık 2016
Konu : Faaliyetler
Yazar :Kuran Halkları

İnsanlığın vahiyle inşasını kendisine misyon olarak belirlemiş Kur’an talebelerini ziyaret edip kardeşliğimizi pekiştirmek adına 20 Eylül sabahında 3 güzel adamla birlikte İstanbul’dan Karadeniz’e doğru yola çıktık.

Bu yolculuk; haritası vahiy, kılavuzu nebi, pusulası aklı, sermayesi iman olan kutlu davanın yeryüzünde hayat bulması, insanlığa umut ve ufuk olması için düzenlenen seferlerden sadece biriydi.

Kur’an Halkaları olarak geçtiğimiz senelerde dünya’nın çeşitli şehirlerinde ve Türkiye’nin 81 vilayetinde bulunan Kur’an’a gönül vermiş dostlarımızı ziyaret etmiş, Kur’an Halkaları misyon ve vizyonuyla onları buluşturmuş, yeni kardeşlerimizin vahiyle tanışmasına öncülük etmiştik... Dolayısıyla yollar değişiyor ama menzilimiz hiç değişmiyor elhamdülillah..

İlk durağımız Samsun...

Kur’an talebesi kardeşlerimizle birlikte öncelikle Samsun’u kuşbakışı görebileceğimiz bir noktada yemek yedik. Yemek bahaneydi tabii, asıl maksat kardeşlerimizle muhabbet, sohbet etmek idi ... Kur’an’ın kalplerimize ekmiş olduğu kardeşlik tohumu muhabbetin merkezinde olunca konuştuğunuz her şeyden haz alıyor, mutlu oluyorsunuz...

Daha sonra “İstişare Toplantısı” yapmak üzere Samsun’daki Kur’an Halkaları müdavimi dostlarımızın bulunduğu mekana geçtik. Tüm Kur’an talebeleri, bizleri 40 yıllık dostlarıymış gibi karşıladı, Allah hepsinden razı olsun...

İlk sözü Hasan Hafızoğlu hocamız alarak geliş maksadımızı, gayemizi açıkladı. Kur’an Halkalarını ziyaret etmemizdeki amacın onları kontrol etmek olmadığını, amacımızın yapılan çalışmaların daha güzel ve daha verimli olması için karşılıklı istişare-tavsiye mekanizmasını aktifleştirmek olduğunu özetleyen bir konuşma yaptı. Mustafa İslamoğlu hocamızla birlikte başlayan ilk yürüyüşü ve ilk Kur’an Halkasının doğuşunu anlattı. Daha sonra sözü Yakup Gündüz abimiz alarak Kur’an Halkası çalışmaları ile  müslümanların üzerindeki ölü toprağı atması gerektiğinden, pasif olan bireyin Kur’an ile aktifleşmesinin “peygamber misyonu” olduğunu söyleyerek Kur’an ile olan ilişkimizin nasıl olması gerektiğinden bahsetti.

Bu hayırlı gezimizi satırlara döken Furkan kardeşiniz ise üniversite kampüslerinde başlatılan “Kampüs Kur’an Halkaları” projemizden bahsetti. Bu proje ile yaşanan tüm çürüme ve bozulmalarla rehavete kapılmış, İslam davasını gündeminden çıkarmış, pasif gençliği vahiy ile buluşturarak aklını ve kalbini yeniden kazanabilmeyi,Rabbimizin peygamberine vahyettiği  Kur’ana sarılarak gelecekte insanlığa daha iyi bir dünyayı sunabilmeyi kendimize şiar edindik diyerek konuşmasını tamamladı. Samsun’da Kur’an’a gönül vermiş kardeşlerimizle bizleri buluşturan Cengiz Balcı dostumuza, bizleri evinde ağırlayan Yüksel Karakaya kardeşimize ve diğer tüm kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Ertesi gün tekrar yola düşerek Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan Kur’an dostlarımızı ziyaret ettik. Sabri Üre dostumuz bizleri evinde misafir etti. Daha sonra, Kur’an Halkaları’nın bir ürünü olarak ortaya çıkan İlke-der’de istişare toplantımızı gerçekleştirmek üzere yüreği birbirinden güzel kardeşlerimizle buluştuk.

Toplantımızda ziyaret amacımızdan ve Kur’an Halkaları çalışmalarının genel misyonundan bahsettikten sonra emekli öğretmen olan Sabri abimiz sözü alarak 2 yıllık bir irtibat kopukluğundan dolayı bizlere sitem etti. Bölgedeki diğer Kur’an Halkaları ile aralarında olan irtibat kopukluğundan yakındı. Bizleri vahyettiği Kur’an ile kardeş kılan Rabbimize tekrar hamd ettik, ki bizlere sitem edecek kadar yakın olduğumuz kardeşlerimiz var ve bizler böyle bir kardeşlik bilincine sahibiz...

Eleştiri bizlerin en büyük nimeti... Tüm eleştiri ve sorunları masaya yatırdık, notlar aldık, sorunların çözümü için tavsiyelerde bulunarak ve onlaın da önerilerini alarak toplantımızı nihayete erdirdik.  Geceyi öğretmen evinde geçirerek ertesi gün Ordu merkeze doğru yola çıktık.

Aslında Ordu merkez planlarımızda yoktu fakat Fatsa’da edindiğimiz bir bilgi ile Ordu’da bir hanım kardeşimizin çok güzel Kur’an çalışmaları yaptığını öğrendik. Dolayısıyla kendisiyle tanışmak, çalışmalarını kendisinden dnlemek istedik. Görüşme talebimizi memnuniyetle kabul etti ve bizler de çalışmalarını dinleyerek memnun olduk.  Nurten kardeşimiz 28 Şubat mağduru, başörtüsü sebebiyle okulunu yarıda bırakmış, yüreği geniş bir hanımefendi. Ordu merkezde bir dernek kurarak hanımlara Kur’an çalışmaları yaparken, ayrıca Ünye ve Fatsa’da da haftalık Kur’an dersleri yapıyor. Allah kendisinden razı olsun, çalışmalarını bereketlendirsin.

Aynı gün akşama doğru Giresun’a geçtik. Giresun’da önce Hanım Kur’an Halkaları ile biraraya geldik. Onların problemlerini ve karşılaştıkları sorunları, bizden beklentilerini dinledik. Ayrıca KH çalışmalarının yanı sıra çocuk kulübü ve yetim çalışmaları da yaptıklarını ifade ettiler. Allah yaptıkları hayırları günahlarına keffaret kılsın...

Daha sonra Hilal-der’e geçerek erkek kardeşlerimizle buluştuk. Ordu’da görüşemediğimiz İbrahim ve Mesud kardeşlerimiz de bu toplantıya katılarak bizleri sevindirdiler; Allah da onları sevindirsin. Dernek başkanlığını yürüten ve Giresun Kur’an Halkaları gönüllüsü olan Murat Kodat kardeşimiz derneğin çalışmalarından ve Kur’an Halkalarına katılan kardeşlerimizin çeşitliliğinden bahsetti.. Hamdolsun Rabbimize ki, derdi Kur’an olup,”Allah’ın ipine sımsıkı sarılın” ayetini kendisine şiar edinmiş müslümanlar hangi dernek, vakıf veya düşünce etrafında toplanmış olursa olsun, söz konusu Kur’an olunca biraraya gelerek halka çalışması yapabiliyorlar.

Burada da çeşitli sorunlar ve eleştirilerle karşılaştık. Mustafa İslamoğlu hocamız üzerinden yapılan algı operasyonlarının toplum üzerindeki yansımalarına bir kez daha şahit olduk. Camia olarak genel misyonumuzun şahıs veya yapı merkezli olmadığını, Kur’an’la inşa olmuş vahdeti içselleştirebilmiş bir ümmetin ana misyonumuz olduğunu bir kez daha ifade ettik.

Giresun’da Kur’an Halkalarının başını çeken Murat-Kadriye Kodat çiftine, lokantasında bizleri ağırlayan Osman abimize ve tüm kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Allah onların ve bizlerin yardımcısı olsun.

Geceyi öğretmen evinde geçirerek ertesi gün sabah erkenden Trabzon’a doğru yola koyulduk. Maçka’da Cuma namazına yetiştik ve namazdan sonra Sümela Manastırını ziyaret ettik. Akşama doğru Trabzon’da çoğu eğitimci ve idareci olan Kur’an dostlarıyla buluştuk..
Buradaki dostlarımız kendilerini birer Kur’an talebesi olarak tanıtarak dertlerinin yalnızca hayat kitabımız olan Kur’an’ı doğru anlayıp ona göre yaşamak olduğunu ve çevrelerini ve insanları da Kur’an’a çağırarak Kur’an’la buluşturmak olduğunu ifade ettiler. Bir çoğu İmam Hatip Lise’sinde görevli olan hocalarımızla eğitim sistemi üzerine de hasbihal ettik, eleştiri ve tavsiyelerini dinledik. Ve toplantımızı dostlarımızın bize verdiği katkılardan istifade ederek nihayete erdirdik.

Geceyi Çaykara ilçesinde bulunan Başakşehir Kur’an Halkaları müdavimi Kemal Gedik abimizin evinde geçirdik..

Ertesi sabah Rabbimizin kâinat ayetlerinden olan Uzungölü ziyaret ettik. Rabbimizin Ankebut suresinin 20.ayetinde buyurduğu gibi “De ki: "Dolaşın yeryüzünü ve görün yaratılışın nasıl başladığını! Daha sonra Allah öteki hayatı da işte böyle var edecektir: çünkü Allah her şeye güç yetirendir.” ayetini de böylece bir kez daha idrak etmiş olduk.

İkindiye doğru, bir başka kâinat ayeti olan yağmurun şahitliğinde Rize’ye ulaştık. Buradaki Kur’an Halkaları gönüllümüz Hüseyin Kambur kardeşimiz bizleri karşıladı. Dernekleri Gül-der’e geçerek hasbihale orada devam ettik. Üniversite okumak için Rize’ye gelen genç kardeşlerimizle muhabbet edip Kampüs Kur’an Halkaları üzerine konuştuk..

Akşama doğru istişare toplantımızı gerçekleştirdik, gündemdeki sorunlara değindik, öneri ve eleştirileri not ettik..

5 günlük programımızda, 5 ildeki kardeşlerimizi ziyaret ederek mücadelelerine destek, yollarına ortak olmaya çalışma fırsatı verdiği için Rabbimize şükrettik. Gönüllerine giden yolda yolcu olmak, mücadelelerinin ve çalışmalarının âhirette şahidi olmak bizi mutlu etmeye yeter.

Sancımızı, derdimizi, kaygılarımızı diri tuttuğumuz sürece Rabbimizin ellerimizi bırakmayacağına iman ettik. Rüzgar tersinden esmeye başladığında geri adım atmayanlarla, yolu bırakmayıp, yola yatmayanlarla birlikte çalışmalarımızı ve mücadelemizi sürdüreceğiz inşaallah.

Allah yar ve yardımcımız olsun.